راهنمایی طراحی روی سی دی یا دی وی دی و لت روی قاب DVD

هنگام طراحی چاپ دیجیتال چه شرایطی را باید در نظر داشته باشیم؟

مطالبی که در زیر به آنها اشاره می کنیم برای تمامی چاپ دیجیتال یکسان می باشد و جزء شرایط عمومی آنها می باشد.

مود رنگی چیست؟

مود رنگی طرح حالت های متفاوتی دارد که در برنامه هایی نظیر فتوشاپ قاب تنظیم می باشد. مانند CMYK. این مود رنگی مخفف چهار رنگ اصلی در چاپ می باشد که عبارتند از:

Cyan (آبی)، Magenta (سرخابی)، Yellow (زرد) و Black (مشکی)

در طراحی نمونه های چاپی باید از مود رنگی CMYK استفاده نمود تا چاپ روی CD و یا DVD از کیفیت مطلوبی برخوردارد شود. در صورت انتخاب نکردن حالت رنگی CMYK و به جای آن استفاده از RGB در طراحی، رنگ‌هایی را سبب می‌شود که در چاپ تولید آن ممکن نخواهد بود. بنابراین حتما فایل خود را در رایانه با رنگ بندی CMYK تهیه و تماشا کنید تا کمترین مغایرت را با محصول چاپی نهایی داشته باشد.

DPI در طراحی به چه معنی می باشد؟

این کلمه مخفف عبارت Dot per inch است و مفهوم آن تعداد نقطه در یک اینچ مربع می باشد و زمانی که یک تصویر از تعداد نقاط بیشتری در یک اینچ تشکیل شده باشد، از کیفیت بیشتری برخوردار است. برای کیفیت مناسب طرح روی سی دی و یا لت روی قاب باید DPI آن ۳۰۰ باشد.

مهمترین مسئله برای چاپ مناسب، طراحی خوب و رعایت تمام نکات چاپی در آن می باشد. در صورتی که فایل اولیه شما دارای کیفیت نامناسب و نواقص زیاد باشد، کاری از مجموعه چاپ سینا بر نمی‌آید و شما خود نیز از آن راضی نخواهید بود.

باید توجه داشته باشید فایل‌های ارسالی خود را با ابعاد اصلی و وضوح (Resolution) 300 dpi  طراحی نمایید. اگر فایل مربوطه را با وضوح پایین‌تری طراحی کنید، اگرچه شاید طرح شما برای نمایش در کامپیوتر خوب به نظر بیاید اما در زمان چاپ، کیفیت سفارش شما نامطلوب خواهد بود. پس می بایست از شروع طراحی، وضوح تصویر (Resolution) خود را درست تنظیم نمایید. چون در صورتی که در انتهای طراحی وضوح تصویر را بیشتر کنید، این کار تاثیری در افزایش کیفیت فایل نداشته و در هنگام چاپ کیفیت نامناسبی خواهد داشت.

فرمت چاپی چیست؟

معمولا برای چاپ از فرمت های Tif یا PDF و یا JPG استفاده می کنند که برای چاپ دیجیتال روی CD فرمت JPG مناسب می باشد و از کیفیت خوبی برخوردار می باشد. اما باید quality آن را بیشترین حالت یعنی روی عدد ۱۲ در نظر بگیرید.

نحوه طراحی روی CD یا DVD

طبق تصویری که در سمت راست قرار دارد، طراحی روی سی دی و یا دی وی دی می باید دایره ای به قطر ۱۱۶ میلیمتر و اندازه سوراخ وسط سی دی ۲۳ میلیمتر باشد.

همچنین زمان طراحی چاپ روی CD و DVD می بایست لبه ی بیرونی و لبه داخی CD باید به اندازه ۵ میلیمتر نوشته یا تصویر خاصی نداشته باشد. زیرا ممکن است در زمان چاپ بخشی از لبه های طرح حذف شود.

طرح چاپ سی دی

نحوه طراحی لت روی قاب DVD

همانند تصویر سمت راست طراحی کاور روی قاب DVD باید مستطیلی به اندازه ۱۸۷ در ۲۷۷ میلیمتر و ضخامت عطف وسط قاب باید ۱۲ میلیمتر باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که تصاویر، لوگو و متن در فایل شما باید طوری قرار گیرد که در هنگام بُرش در چاپخانه آسیبی به آنها وارد نشود. بنابراین می بایست طرح را طوری در فایل خود قرار دهید که تصاویر، متون و لوگو از خطوط فاصله مشخصی داشته باشند، و فاصله آن تا لبه کار باید ۵ میلیمتر باشد.

لت روی قاب DVD